Lymfatická masáž a lymfodrenáž

Lidské tělo je vybaveno velmi důmyslným samočistícím systémem, jehož hlavním úkolem je zbavovat všechny části škodlivých odpadních látek. Celý organismus je protkán lymfatickými kanálky, které jsou rozmístěny na povrchu i uvnitř těla. Jsou tak jakýmsi neviditelným kanalizačním systémem, který ústí do krevního řečiště, odkud jsou škodliviny krevním oběhem dopraveny do jater a ty se následně postarají o jejich přeměnu na neškodné látky, neutralizaci, případně o odvod z těla.

Příčiny špatné funkce lymfatického systému

Velmi často se však stává, že je lymfatický systém přetížen nebo je nedostatečně aktivní. Děje se tak zejména v důsledku nedostatku pohybu, přetížení organismu, dále v důsledku špatné životosprávy, právě prodělávaných a v minulosti prodělaných chorob nebo léčby chemickými léky.

Příznaky špatného proudění lymfy

Důsledkem špatné funkce lymfatického systému tak mohou být nejrůznější otoky, bolesti a poruchy v jakékoli části těla, způsobené městnáním lymfy a nedostatečně odváděné znečištěné krve.

Co dělat, pokud dojde k takovéto poruše? A jak ochránit organismus před dalším zanášením a před následky tohoto zanášení? Jednou z metod jak pomoci čištění organismu, je bezesporu lymfatická masáž.

Z čeho se skládá lymfatický systém?

Celkově se v těle člověka nalézají čtyři hlavní lymfatická centra. Jedná se o tříselné uzliny a podpažní uzliny (neboli nadřazené mízní uzliny), do nichž ústí síť lymfatických kanálů – lymfatických cév. Celá síť lymfatických cév začíná malými, téměř neviditelnými vlásečnicemi, které se nacházejí na periferních částech těla. Tyto vlásečnice se napojují do větších lymfatických kanálků a ty postupně vedou k uzlinám. Lymfatický systém se dělí na povrchový a hluboký. Součástí povrchového jsou mízní vlásečnice v podkoží a bezprostřední blízkosti kůže. Naopak součástí hlubokého tělního lymfatického systému jsou například lymfatické cesty v okolí trávícího traktu a dalších vnitřních orgánů. Lymfatické cévy vedoucí z tříselných a podpažních uzlin ústí do žilního systému v místě jamky na přední straně krku.

Kam jít na masáž?

Masáž si můžete dopřát například v Brně, kde je mnoho kvalitních masérů.

Jak probíhá a funguje lymfatická masáž?

Lymfatické masáži se také často říká lymfodrenáž, protože funguje de facto podobně jako drén, tedy napomáhá odvádění tekutiny z místa, kde je nahromaděna.

Lymfatická masáž Brno je druh manuální, tedy fyzicky dotekové, neboli hmatové masáže. Provádí se rukama bez použití masážních pomůcek a přístrojů (existuje ovšem také přístrojová varianta masáže). Lymfatická masáž začíná vždy v oblasti krku, kde se vlévá lymfa do krevního oběhu, aby tak došlo k vyprázdnění centrální mízní výpusti, tedy k vyprázdnění takzvaně nadřazených mízních uzlin (v tříslech a podpaží). Poté se přechází k vhánění lymfy do těchto předem vyprázdněných uzlin, tím dochází k aktivizaci a urychlení toku lymfy v jejím přirozeném průběhu.

Jaký je efekt lymfatické masáže (lymfodrenáže) a její účinky?

 • Efektivní a bezbolestné odstraňování toxických látek z organismu.
 • Prevence i léčba oběhových potíží a křečových žil.
 • Rychlejší regenerace těla po nemocech, operacích, zátěži, sportu, úrazu.
 • Posílení obranyschopnosti těla a odolnosti proti civilizačním chorobám.
 • Znovunabytí svěžesti a obnovení proudění energie v těle.
 • Odstraňuje otoky po operacích, úrazech i opuchnutí nejasného původu.
 • Součást léčby lymfedémů, zmírňuje lymfatické otoky a jimi způsobené bolesti.
 • Oddálení vzniku vrásek.
 • Odstranění pocitu těžkých nohou.
 • Omezení, nebo dokonce eliminace lymfatických otoků po onkologických operacích a radioterapii.
 • Navrací pokožce svěžest a pevnost.
 • Napomáhá k odstranění celulitidy.

Manuální lymfodrenáž

Jedná se o lymfatickou masáž, která je prováděna výhradně ručně.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress