Rašelinové zábaly

Použití rašelinových zábalů, obkladů, koupelí a masáží je doloženo již ve starém Řecku, ale lze předpokládat, že rašelina byla používána v léčitelství již od pradávna. V Evropě se používání rašeliny rozšířilo až v novodobé historii, ale našlo si rychle cestu k potřebným. Rašelina je bohatá na nejrůznější stopové prvky a minerály. Zdrojem rašeliny jsou rašeliniště a slatě poblíž minerálních pramenů, které tak hojně obohacují její složení a mají největší podíl na jejich účincích na lidské zdraví. Rašelina obsahuje kyselinu humitou, křemičitou, tříslovou, jantarovou, mravenčí a jiné bohaté látky a minerály.

Rašelina má příznivé účinky při:

  • artróze kloubů
  • syndromech svalového přetížení
  • hojení jizev
  • atopickém i jiném ekzému
  • lupénce, kožním akné
  • různých bolestech kloubů a šlach i svalů
  • obezitě

a při mnoha dalších chorobách.

Jednorázové rašelinové zábaly

Nahřátý jednorázový rašelinový zábal se aplikuje na problémovou část těla a nechá se působit. Na tento zábal se položí nahřátý nosič tepla, který ohřívá a potom také udržuje rašelinový zábal ve správné teplotě. Je dobré tělo dále dostatečně tepelně izolovat od okolí, cože se provádí zpravidla zakrytím dekou. Teplota v místnosti by měla být taková, aby části těla, které jsou na vzduchu, neprochládaly. Rašelinové zábaly trvají asi 30 minut. Po odstranění zábalu následuje masáž a relaxace v klidu.

Prohřejte se

Rašelina se aplikuje horká a jedním z jejich účinků je tedy i přímé tepelné působení. Teplo se následně šíří z ohřívaného místa všemi směry do těla. Rašelina se vyznačuje velkou tepelnou setrvačností a proto vydrží dlouho teplá, což má za následek hluboký relaxační efekt a prokrvení povrchových i hlouběji umístěných částí těla.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress